16ο Φεστιβάλ Μαθητικής Δημιουργικής Έκφρασης

Την παρασκευή 12 Απριλίου 2024 πραγματοποιήθηκε το 16ο Φεστιβάλ Μαθητικής Δημιουργικής Έκφρασης στα Κρέστενα Ηλείας, με τη συμμετοχή πολλών σχολικών μονάδων της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης του νομού Ηλείας. Το 1ο Γυμνάσιο Πύργου συμμετείχε με 33 συνολικά μαθητές/τριες οι οποίοι παρουσίασαν Ελληνικούς παραδοσιακούς χορούς από την περιοχή της Θράκης, τη διδασκαλία των οποίων επιμελήθηκε ο καθηγητής Φυσικής Αγωγής κ. Γεωργούλιας Ιωάννης. Στο φεστιβάλ επιπλέον παρουσιάστηκαν από τα σχολεία που συμμετείχαν, μοντέρνοι χοροί, τραγούδια, μουσικοκινητικά δρώμενα, καθώς και εκθέσεις τεχνολογίας και εικαστικών. Το φεστιβάλ για άλλη μία φορά χαρακτηρίστηκε από κέφι και ενθουσιασμό, με τους μαθητές του σχολείου μας να αποκομίζουν πλούσιες εμπειρίες.