Πραγματοποίηση ημερίδας με θέμα «Η συμβολή του Κοινωνικού Λειτουργού στη δημιουργία θετικού κλίματος στην Σχολική Μονάδα – υπηρεσία»

Την Τετάρτη, 13 Μαρτίου 2024, στην αίθουσα Φιλαναγνωσίας του 1ου Ημερήσιου Γυμνασίου Πύργου Ηλείας, πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο εκπαιδευτικών δράσεων του Περιφερειακού Κέντρου Εκπαιδευτικού Σχεδιασμού (ΠΕ.Κ.Ε.Σ. Δυτικής Ελλάδας), μια ενδιαφέρουσα ημερίδα με θέμα «Η συμβολή του Κοινωνικού Λειτουργού στη δημιουργία θετικού κλίματος στην Σχολική Μονάδα – υπηρεσία» με στόχο την επιμόρφωση των Κοινωνικών Λειτουργών (ΠΕ30) Π/θμιας & Δ/θμιας Ηλείας.

Συγκεκριμένα, ο ομιλητής Γεώργιος Γκλίνος, Σύμβουλος Εκπαίδευσης Κοινωνικών Λειτουργών ΠΕ30, ανέπτυξε τα εξής θέματα:

• Η συμβολή του Κοινωνικού Λειτουργού στη δημιουργία θετικού κλίματος στην Σχολική Μονάδα – υπηρεσία
  • Υποστήριξη γονέων με μαθητές με ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες

Ακολούθησε διαλογική συζήτηση με ανταλλαγή απόψεων και εισηγήσεων εργασιών και καλών μεθόδων – τεχνικών, που εφαρμόζουν οι Κοινωνικοί Λειτουργοί στο πλαίσιο εργασίας τους. Η ημερίδα ολοκληρώθηκε με την αποτίμηση και τον σχεδιασμό των μελλοντικών εκπαιδευτικών δράσεων. Στην επιμορφωτική συνάντηση συμμετείχε ενεργά η Κοινωνική Λειτουργός του σχολείου, κα Τσούλη Αθανασία.