Προληπτικός έλεγχος βιβλιαρίων υγείας των μαθητών

Τη Δευτέρα 1 Απριλίου 2024 επισκέφτηκε το 1ο Ημερήσιο Γυμνάσιο Πύργου κλιμάκιο αποτελούμενο από τις Επισκέπτριες Υγείας της Ν.Μ. Πύργου, το Κ.Υ Πύργου και το 1ο ΤΟΜΜΥ Πύργου προκειμένου να ελέγξουν τα βιβλιάρια Υγείας των μαθητών του σχολείου.

Σκοπός της συγκεκριμένης δράση ήταν η υπενθύμιση και ενημέρωση για τον έλεγχο της εμβολιαστικής κάλυψης σύμφωνα με το Εθνικό Πρόγραμμα Εμβολιασμού. Η ενημέρωση και η υπενθύμιση προς τους γονείς σχετικά με τον  το εμβολιασμό, συμβάλλει στη δημιουργία ενός υγιούς περιβάλλοντος για τους μαθητές. Το κλιμάκιο των Επισκεπτριών Υγείας εκφράζει ένα μεγάλο ευχαριστώ στους γονείς που ανταποκρίθηκαν στη δράση αυτή καθώς και το σχολείο για τη ζεστή φιλοξενία. Ο Διευθυντής του σχολείου, κ. Άγγελος Λαμπρόπουλος, αναγνωρίζοντας τη σημασία αυτής της πρωτοβουλίας, εκφράζει τις ευχαριστίες του προς τους γονείς που ανταποκρίθηκαν και τις Επισκέπτριες Υγείας που αξίζουν πραγματικά  επαίνους για τη σημαντική αυτή πρωτοβουλία. Η στήριξη και η συνεργασία από όλους τους φορείς είναι ουσιώδης για την επιτυχία τέτοιων πρωτοβουλιών που στοχεύουν στην προστασία και προώθηση της υγείας των μαθητών.